Son Gezdikleriniz

2014 - 2015 Sezonunda Süper Lig Kaç Takımla Oynanacak?

24 Kasım 2013
2014 - 2015 sezonunda Türkiye Süper Ligi'nde mücade edecek takımların 31 Mart 2014 tarihine kadar kulüp lisansı alması gerekiyor. 

TFF Lisans Kurulu, liglerde bulunan kulüplerle ilgili olarak 2013 - 2014 sezonu için yaptığı değerlendirmede, Gaziantepspor, Ankaragücü, Samsunspor, Karşıyaka ve Sakaryaspor'un mali kriterlere uymadığını belirtmiş, gelecek sezona eksi 2 puanla başlama cezası verilmişti. Kulüpler Tahkim Kurulu'na başvurmuş ve 15 ve 22 Ağustos'ta yapılan toplantılarda, Lisans Kurulu'nun kararları onaylanmıştı. Eskişehirspor ile Akhisar Belediyespor ise bu sezon için mali kriterlerleri sağlamakla beraber diğer kriterlerden dolayı lisans alamamış ancak para cezasıyla kurtulmuştu.
 
Kulüplerin yeni değerlendirmesi 31 Mart 2014'ten itibaren başlayacak. İlk başvurularını bu tarihte yapmak zorunda olan kulüplerden geç kalanlara para cezası uygulanacak. Süper Lig, 1. ve 2. Lig'de yer alan kulüpler bu tarihe kadar hiç başvurmazsa lige alınmayacak. Başvuru yapıp eksikleri bulunduğu takdirde kulüplere süreler verilecek ve yaz dönemine kadar bunları tamamlamaları istenecek. En sonunda ise puan silme süreci başlayacak.
 
Süper Lig'de ve 1. Lig'de hukuksal, sportif, personel ve altyapı kriterlerine uymamaktan dolayı toplam - 6 puan alabilecek. Ayrıca mali kriterlerden dolayı Süper Lig'dekiler toplam 11 eksi, 1. Lig'dekiler ise eksi 9 puanla karşı karşıya kalabilecek. 2. Lig'dekiler ise sportif, personel ve altyapı kriterlerinden dolayı -5,  mali kriterlerden dolayı - 10 puanla karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Crowe Horwath Türkiye Ortağı Özkan Cengiz yaptığı değerlendirmede;

"Kulüp Lisans Sistemi 3 sezondur ülkemizde uygulanıyor, ancak her geçen sene yaptırımları ağırlaşıyor, ilk yıl uyarılar, ikinci yıl para cezaları ile geçilen süreç üçüncü yılda puan silme cezalarına dönüştü. 2014 - 2015 sezonundan itibaren takımların başta mali kriterler nedeniyle olmak üzere lisans alamayan kulüplerin lige katılamadıklarınıda göreceğiz. Kulüplerimizin en büyük hatası içeriğinde mali tabloların FIFA şablonlarına göre hazırlanması yetkin kuruluşlar tarafından bağımsız denetiminin yer aldığı mali kriterler sürecini son bir ayda son bir haftada hazırlanacak bir çalışma gibi görmelerinden kaynaklanıyor. Kulüpler için bu çalışmaların yapılabilmesi için bugün bile gecikmiş durumdalar. Bir an önce süreci başlatıp önümüzdeki sezona hazırlanmaları gerekiyor." dedi.  
Bize Ulaşın
  •  Seda Demir
  •       İş Geliştirme ve İletişim Müdürü
  •       Business Development and
  •       Communication Manager
Ana Sayfa
|
Hizmetlerimiz
|
Hakkımızda
|
CHI Business Academy
|
İletişim


HSY Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. & TAM Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş. 100’ü aşkın ülkede 640 ofis 28.000 profesyonel çalışanı ile dünyanın muhasebe ve denetim alanında on büyük firmasının içerisinde yer alan Crowe Hortwath International’ın Türkiye üyesidir. Bu web sitesi bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Mali ve hukuki tavsiye olarak alınmamalıdır. Sitede yer alan bilgiler ışığında uzman görüşü alınmadan yapılan işlemlerden dolayı ilgili üye şirketler sorumlu tutulamaz.